برج خنک کننده تبخیری( خنک کنندهای تبخیری)

ساخت وبلاگ
بررسی خنک کننده های تبخیری ( برج خنک کننده مرطوب):
واحدهای خنک کننده تبخیری یا همان کولینگ تاورهای مدار باز تقریباً برای تمام کاربردها و فرآیندهایی که نیاز به خنک کننده است مناسب هستند و زمان تولید و عملکرد را به میزان قابل توجهی تسریع می کنند و تأثیر مثبتی بر مصرف کمتر منابع طبیعی مانند نفت، گاز طبیعی، آب و توجه بیشتر به حفظ محیط زیست دارند.  در نتیجه کاهش انتشار گازهای گلخانه ای از نیروگاه های ترموالکتریک برای تولید برق و کاهش آلودگی صوتی. 
با توجه به تمام این نکات متوج همی شویم که برج خنک کننده یکی از بهترین و مناسب ترین تجهیزات برای خنک کردن سیال می باشد. البته در حال حاضر نیز شاهد استفاده گسترده از انواع برج خنک کننده مکعبی و مخروطی فایبر گلاس در کاربری های صنعتی و تجاری هستیم . در ادامه مقاله برج های خنک کننده تبخیری موارد بیشتری را بررسی می کنیم.
برج خنک کن تبخیری
ذخیره انرژی با استفاده از برج خنک کن تبخیری
مقدار آب تبخیر شده در فرآیند خنک‌سازی تبخیری توسط یک کولینگ تاور مدار باز به دمای مرطوب حباب هوای محیط بستگی دارد که دقیقاً در تابستان که نیاز به سرمایش بیشتر است، به طور قابل توجهی کمتر از دمای حباب خشک است. به این ترتیب، تجهیزات خنک‌کننده تبخیری به دمای آب کمتری نسبت به تجهیزاتی که با هوا خنک می‌شوند، می‌رسند، که عملکرد آن بر اساس دمای حباب خشک محیط محدود است. امکان رسیدن به دمای خنک کننده آب در مناطق آب و هوایی ماندد تهران  تا + 25 درجه سانتیگراد یا حتی کمتر، امکان استفاده از مبدل های حرارتی متوسط( برج خنک کننده) را فراهم می کند، به این معنی که سیال تصفیه شده را می توان در یک مدار بسته تا دمای + 30 درجه سانتیگراد یا کمتر خنک کرد. در حالی که با تجهیزات خنک‌کننده هوا، که به دمای محیط خشک حباب بستگی دارد، حداقل دمایی که می‌توان به آن رسید بسیار بالاتر است و می‌تواند تا 50 درجه سانتی‌گراد نیز برسد. در بسیاری از موارد، این دماها به قدری بالا هستند که فرآیند غیرعملی یا عملکرد بسیار پایینی دارد و همچنین به انرژی بیشتری برای تخلیه یا دفع گرمای فرآیند نیاز دارند.
در واقع، تجهیزات خنک کننده تبخیری باعث صرفه جویی در انرژی می شود. ابتدا دمای پایین آب خنک کننده عملکرد فرآیند را تضمین می کند و مصرف انرژی آن را کاهش می دهد. ثانیا، این تجهیزات به لطف استفاده از انتقال حرارت نهان تبخیری، بسیار کارآمد هستند، که امکان حذف مقدار بیشتری از گرما را نسبت به گرمای حاصل از انتقال گرمای محسوس سنتی فراهم می کند، یعنی تا چهار برابر کمتر نیاز دارد. جریان هوا نسبت به یک فرآیند هوا خنک. بنابراین، با استفاده از این فناوری، تراکم سیستم های تبرید و تهویه مطبوع را می توان در دمایی انجام داد که می تواند بین 6 تا 18 کلوین کمتر از حالت میعان هوا باشد.
این باعث می شود که فشار در بخش بالای مدار مبرد بسیار کمتر شده و نسبت تراکم کاهش یابد. در نتیجه کار تراکم و انرژی الکتریکی جذب شده توسط موتور محرک کمپرسور کاهش می یابد. بنابراین، انرژی مورد نیاز برای راه اندازی یک ماشین تبرید خاص که با تجهیزات تبخیری متراکم می شود را می توان 20 تا 80 درصد کاهش داد، و گاهی حتی بیشتر از ماشینی که با هوا متراکم می شود.
از طرف دیگر، از آنجایی که حدود یک چهارم هوا باید دمیده شود، در مقایسه با تجهیزات هوا خنک مانند کندانسورهای هوایی، مصرف برق موتورهای درایو فن بسیار کمتر است.
 
برج خنک کننده فایبر گلاس
اثرات زیست محیطی کمتر
برچ خنک کننده تبخیری که در سیستم های تبرید و تهویه مطبوع با آب خنک استفاده می شود، یک فناوری سازگار با محیط زیست است، زیرا تأثیر زیست محیطی کمتری نسبت به جایگزین های خود دارد. در سال های اخیر بخاطر وضعیت کره زمین تمام افراد سعی می کننده از تجهیزاتی که کمتر به محیط اسیب می رساند استفاده نماییند و برج های خنک کننده از این نوع دستگاهها می باشند.
کاهش اثر گلخانه ای با استفاده از برج خنک کن تبخیری
مصرف انرژی کمتر در محل نصب ماشین‌های تبخیرکننده و تلفات کمتر در حمل و نقل این انرژی باعث انتشار کمتر دی‌اکسید کربن می‌شود. برعکس، سیستم‌های تبرید سنتی یک اثر گلخانه‌ای غیرمستقیم ایجاد می‌کنند. باید در نظر داشت که 1 کیلووات ساعت برق مصرفی توسط نیروگاه های ترموالکتریک می تواند به این معنی باشد که در صورت استفاده از زغال سنگ، حدود 1 کیلوگرم CO2 در جو منتشر می شود. در مورد یک نیروگاه سیکل ترکیبی، تولید 1 کیلووات ساعت برابر با 0.4 کیلوگرم CO2 منتشر شده در جو خواهد بود. بنابراین، در فرضیه فوق، طبق زمانی که توسط کمیسیون فنی Anefryc ایجاد شد، تخمین زده می شود که افزایش انتشار CO2 11250 کیلو تن CO2 در سال برابر با 3 باشد.
علاوه بر این، ماشین‌های خنک‌کننده تبخیری یا همان کولینگ تاور تبخیری خطر نشت مبرد فلوئوردار را به دلیل دمای پایین‌تر و در نتیجه فشار میعان پایین‌تر یا به اصطلاح اثر گلخانه‌ای مستقیم، ناشی از نشت مبردهای فلوئوردار (HCFC و HFC) کاهش می‌دهند.
بنابراین، دمای میعان پایین تر، امکان استفاده از فناوری هایی با اثرات زیست محیطی کم را به طور گسترده و سنتی در صنعت فراهم می کند.
مصرف آب کمتر در خنک کن تبخیری
در مورد نشت آب، در محل استفاده، تجهیزات تبخیری که در سیستم های تبرید استفاده می شود، بیش از 95 درصد از آبی را که در حین کار خود بسیج می کنند، دوباره استفاده می کنند. مقدار کمی با دفع گرمای تراکم تبخیر می شود، مقدار دیگری برای جلوگیری از غلظت نمک ها تخلیه می شود و قسمت بسیار کمی توسط هوای دمیده شده با خود می برد.بطور کلی میزان مصرف آب برج خنک کننده بسیاری کم می باشد.
آب مصرفی غیرمستقیم، یعنی در منبع، نسبت به تراکم هوا کمتر است، زیرا یک کارخانه تولید برق به ازای هر کیلووات ساعت تولید حدود 100 لیتر آب مصرف می کند. با در نظر گرفتن مصرف آب (مستقیم و غیرمستقیم)، برای تولید سرمای یکسان، یک سیستم چگالش هوا حدود 55 درصد آب بیشتری مصرف می کند تا زمانی که میعان از طریق خنک کردن با آب بازیابی شده از برج خنک کننده استفاده شود.
هزینه اولیه کمتر در سیستم تبخیری:
یکی از آیتم های اصلی در گزینش یک تجهیز قیمت و هزینه اولیه است . قیمت برج خنک کننده تبخیری نسبت به سیستمهای مشابه مناسب تر است .سیستم های تبرید که با این فناوری متراکم می شوند، به سرمایه گذاری کمتری نسبت به سیستم هایی که با هوا متراکم می شوند، با کارایی یکسان نیاز دارند.
کاهش دمای چگالش باعث افزایش تولید حجمی تبرید می شود. این بدان معناست که برای تولید همان اثر خنک‌کننده به قطعات ارزان‌تری نیاز است: کمپرسور کوچک‌تر، موتور محرک الکتریکی کوچک‌تر، کندانسور کوچک‌تر، فن‌های کمتر (تولید سر و صدای کمتر و هزینه عایق صدا کمتر). علاوه بر این، این واحدها 4 تا 5 برابر حجم کمتر و وزن کمتری نسبت به کندانسورهای هوایی دارند که ساختار نگهدارنده و قرارگیری را به صرفه تر می کند.
برای ایجاد اثر خنک‌کننده مشابه واحدهای خنک‌کننده با هوا، مقدار مطلق کمتری از پیک‌های تقاضای برق مورد نیاز است، یعنی سرمایه‌گذاری کمتری در نیروگاه‌های تولید همزمان برای تولید انرژی و در خطوط توزیع مربوطه.
تاثیر صوتی کمتردر سیستم های خنک کننده تبخیری :
آلودگی صوتی این واحدهای خنک کننده تبخیری کاهش می یابد زیرا به جریان هوای کمتری نسبت به واحدهای خنک شونده با هوا نیاز دارند. علاوه بر این، نویز را می توان به لطف استفاده از صدا خفه کن های اختیاری کاهش داد. در برج های خنک کننده حدا قل صدا تولید می شود و می توان برای فن برج خنک کن از سیستم گیربکس کاهش دور یا فولی تسمه استفاده نمود. در صورت بالانس بودن پروانه کولینگ تاور هیچ گونه لرزشی در برج دیده نمی شود.
ایمنی در برابر لژیونلا
برج های خنک کننده آب و کندانسورهای تبخیری (از نظر مکانیکی و بهداشتی به اندازه کافی نگهداری می شوند) یک فناوری کاملاً ایمن را تشکیل می دهند. اتصال غیرقابل توجیه چندین شیوع لژیونلا به تجهیزات خنک کننده و تراکم تبخیری به مواردی مربوط می شود که در آن تصفیه آب در داخل برج به درستی مدیریت نشده است.
با این حال، حقیقت این است که تجهیزات خنک کننده تبخیری تنها می توانند باکتری "لژیونلا پنوموفیلا" را ایجاد کنند، یعنی غلظت آن را در آب در حال چرخش افزایش دهند، اگر آبی که از شبکه دریافت می کند آلوده باشد و سیستم به درستی نگهداری نشود. قوانین بسیار سختگیرانه ای در مورد این موضوع وجود دارد و در مورد خاص ما ضوابط ساخت و ساز دقیقی رعایت می شود که هنگام خرید دستگاه ابلاغ می شود.
با این حال، باید در نظر داشت که لژیونلا تنها در صورتی خود را به شکل خطرناکی نشان می دهد که چندین عامل همزمان باشند، از جمله:
ورود یک کلنی خطرناک لژینلا پنوموفیلا از طریق شبکه آب به برج خنک کننده
عملیات در شرایط کنترل نشده، مانند امکان تکثیر باکتری ها تا آستانه خطرناک.
تخلیه جریانی از هوا با قطرات آلوده در حالت تعلیق، که می تواند به جایی که مردم هستند برسد.
اینکه تعداد کافی از این قطرات توسط افرادی که مستعد ابتلا به این بیماری هستند (ضعف ایمنی) استنشاق می شود.
اگر هر یک از این پیوندها خراب شود، احتمال شیوع صفر است.
خنک کننده تبخیری مکعبی
نتیجه گیری
برجهای خنک کننده یا همان خنک کننده تبخیری نه تنها ثابت می کند که یک فناوری دوستدار محیط زیست است، بلکه توانسته است با الزامات جدید تحمیل شده توسط شرایط مرتبط با آلودگی سازگار شود. این ماشین ها به لطف استفاده از مواد مقاوم در برابر خوردگی، توسعه سطوح مبادله ای کارآمدتر، کاهش سطح سر و صدا با استفاده از فن های کم صداتر و احتمالا دمپرهای نویز، عمر مفید خود را افزایش داده اند و در نهایت مدل های پیچیده ای هستند که به این دلیل ساخته شده اند. عملکرد حرارتی تجهیزات را می توان تحت شرایط عملیاتی متنوعی پیش بینی کرد.
در حال حاضر که صرفه جویی در انرژی برای تعادل زیست محیطی و رقابت صنعتی اساسی است، اهمیت استفاده از انواع برج خنک کننده چند برابر می شود. استفاده منطقی از تجهیزاتی که بر اساس این اصل عمل می کنند برای کاربر، محیط زیست و در نتیجه برای کل جامعه مفید است. به طور خلاصه، این یک فناوری ایمن (در صورت انجام تعمیر و نگهداری مکانیکی و بهداشتی کافی و ثابت)، با احترام به محیط زیست و اقتصادی در مقایسه با جایگزین های آن است.
 
تولید سیستم های تهویه مطبوع ( برج خنک کننده ، اسپیلت و...)...
ما را در سایت تولید سیستم های تهویه مطبوع ( برج خنک کننده ، اسپیلت و...) دنبال می کنید

برچسب : برج خنک کننده تبخیری , قیمت برج خنک کننده , کولینگ تاور , سیستمهای تبخیری , نویسنده : م-ن azintahvie بازدید : 207 تاريخ : شنبه 20 فروردين 1401 ساعت: 20:25